İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6. Tıp ve Sağlık Sektöründe iletişim Teknolojisi ve Sosyal Ağlar

Haluk Başçıl5G teknolojisi çok daha hızlı bir internet bağlantısını ve veri hacmine ulaşılmasını sağlıyor. Geniş kapsama alanıyla iletişim kesintisiz ve son derece hızlı bir hale geliyor. Bir milisaniyelik zaman farkıyla (gecikmeyle) de iletim kuruyor, uzaktan kumanda edebiliyor. Bu gelişme başta telecerrahi olmak üzere uzaktan tedavi gibi yeni tip sağlık hizmetlerinin kapısını aralıyor.

5G teknolojisi sayesinde bir ildeki ya da bir ülkedeki hekim, hekim “sağlıkçı Robotu”, robot cerrahı ana uygun bir şekilde (gerçek zamanlı olarak) yönetilebilme olanağına sahip.  

5G teknolojisiyle çalışan dünyanın ilk uzaktan cerrahi ekipmanı Çin’de kullanıldı. Ocak 2020’de  çok uzak şehirdeki bir hekimler 5G bağlantısı kullanarak bir başka şehirde bir hayvana cerrahi operasyon yaptı. Test amacıyla bir hayvanın karaciğerini aldı. Robotik cerrahi sitemle yapılan operasyonda ölçümlere göre gecikme süresi sadece 0.1 saniye idi.[i]

 “Orange Healthcare”in pazarlama direktörü Benjamin Sarda 5G’nin güçlü bir akış hızına sahip olmasının ötesinde, yeni kullanım alanları yaratması, hekimlerin, sağlık meslek gruplarının ve hastaların yaşamlarını değiştireceğine vurgu yapıyor.

‘Hastane merkezli sabit sağlık teknolojisi hareketli hale gelecek, böylelikle hastaların bunlara ulaşılabilirliği daha kolay olacaktır. Dolayısıyla sabit bir merkezde, hastane içinde sürdürülen birçok faaliyet kademeli olarak hastanın evinde, ambulans içinde yürütülecektir.’
‘Büyük binalarda, çok kalın duvarların arkasında verilen hizmet kalitesi hastane dışında da aynı düzeyde sağlanabilecektir.’[ii]

Fillandiya 5 G teknolojisiyle sanal gerçeklik ile felç rehabilitasyon hizmeti veren ürünlerin geliştiriyor. Bu teknoloji şimdiden akıllı küvözler sayesinde bebeklere daha iyi koşullarda bakılmasına ve yaradan sızan kanı emebilen hidrojel ve içerisine ufak antibiyotik ya da diğer ilaç kapsüllerini barındıran sensörlü akıllı bandajın otomatik çalışmasını sağlayan, birçok sağlık cihazının birbirine entegrasyonu dahil birçok yeniliğe olanak sağlıyor.

5G ve E-sağlık:

Hekim-hasta ve hasta-hasta ilişkisinde anında ve yaygın iletişim olanakları da sağlık hizmetlerinde köklü değişimin habercisi. Günümüzde hekim-hekim ve hekim – hasta ağları bu değişimin ilk örneklerini oluşturuyor.

Bunlardan birisi hekim-hekim ağı Sermo: Hekimler bu ağ üzerinden çeşitli vakaları ve karşı karşıya kaldıkları sorunlara ilişkin görüşlerini paylaşıyorlar ve komplike vakalar hakkında kendi aralarında fikir alışverişinde bulunuyorlar.

İkincisi hekim-hasta ağı Andaman:  Hekim ve hastasını bir araya getiren bu internet ağı sayesinde, ilişki sürekli kılınmakta, kişisel sağlık verilerinin daha doğru bir tanı ve tedavi, sağlık izlemi ve paylaşımı olanağı sağlanıyor.

Hekim ve hastası arasında internet ağı aracılığıyla sağlanan interaktif sürekli ilişki, hem hastanın sağlık verilerinin daha iyi teşhisine, tedavisi için güvenli bir sağlık izlemi oluşturulmasına hem de bunların karşılıklı paylaşılmasına hizmet ediyor. Bu doğrultuda oluşturulan iki farklı hekim-hasta elektronik ağ örneğinden kısa bahsetmek daha aydınlatıcı olacaktır.[iii]

·         Citagon Migren Ağı


Hastalarının migren ataklarıyla ilgili işaretleri, tetikleyicileri ve kullandıkları ilaçların etkisini not ettiği elektronik bir bilezik ile birleştirilmiş akıllı bir ağ uygulaması. Bu sayede nörolog yakından ve sürekli olarak izlediği migren hastalarında, hastalığın gelişimini takip edebiliyor, kriz tetikleyicilerinin kontrolü yönetiminde ona yardımcı oluyor ve uzaktan tedavi hizmeti verebiliyor.

·         Citago Diyabet Ağı
Kan glikoz ölçüm cihazı ile birleştirilmiş bir diğer akıllı ağ uygulaması da Citago Diyabet Ağı. Hastaların geçmiş glisemi ve tedavi hikâyelerini, insülin dozlarını bilen “Citago Diabet”, uzaktan mobil uygulama talimatlarıyla insülin dozlarında ve tedavi stratejinde ve hastalara yardımcı oluyor.

Devam edecek…

Gelecek yazı: Teknolojik Devrimin Sağlık Sistemini Dönüştürmesi


İlk yorum yapan siz olun

Yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: