İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başlarken

Last updated on 31/01/2020

“Hep birlikte yeniden zaten sol olduğuna inandığımız hekimlik değerlerini ayağa kaldıracağız. “

Çoğu zaman zorluğunu anlatmak için başlamanın bitirmenin yarısı olduğuna rivayet edilir. Zor olmasına zordur ama zorluğuyla beraber heyecanı da içinde saklı tutar gerçek başlangıçlar. Bir dönüşüm ve yenilenme ifadesidir çünkü aynı zamanda. Bizimkisi de hepsini yaşatıyor bizlere.

Neden yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduk? Neden yeni bir soluk, bir heyecan, bir yenilenme, hatta arınma ihtiyacı hissediyoruz?

Hangimiz hissetmiyoruz ki?

Ülkemizde ve dünyada kurulu düzen çöküşe giderken insanlığın tümünü birden beraberinde sürüklüyor. Gelecek adına insanlığın önüne koyacak hiç bir şeyi kalmayan, insanlığa yıkımdan başka bir şey vaat edemeyen böyle bir düzenin insanda yarattığı ise çaresizlik ve çıkışsızlık hissi. Bu duygularla boğuşan insan,bir de yalnız kalıyorsa,siz onu örgütsüz diye de okuyabilirsiniz, toplumsal yaşamın tüm alanlarına ve insanın insan ve doğa ile tüm ilişkilerine yansıyan bir çürümenin de parçası haline geliyor. Bu çürümeye tek bir insan olarak verilecek yanıtın sınırları vardır ve bu sınırlar bugün için çok daralmıştır. İşte biz, emeğiyle geçinen tüm insanlar gibi hekimlerin de yoğun bir şekilde yaşadığı bu sürece verilebilecek daha çok para kazanma, yurt dışına kaçma ya da en kötüsü hekim intiharları gibi tekil yanıtları kabullenmek istemiyoruz.

Evet, toplu halde verilecek bir yanıtımız var ve dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Bu yanıt insanlığın daha iyi bir gelecek için yüzyıllardır sürdürdüğü mücadele deneyimde saklı.

İnsanlığın bugüne kadar yarattığı tüm değerlerin yıkım tehdidi altında olduğu, hatta insanoğlunun fiziksel varlığının bile aynı tehdidin parçası haline geldiği böyle bir düzende, emperyalist kapitalist sistemde, bu sürecin karşında durabilecek yegane gücün ancak sol değerler sisteminden çıkarılabileceğini iddia ediyoruz.

Evet, bir iddiamız var: bizler solcu hekimleriz. Kendimizi böyle tanımlarken derdimiz çıkış yolunu gösterebilmektir. O yolda beraberce yürüyebileceğimiz pek çok onurlu, dürüst, namuslu, ülkesini, mesleğini ve insanlarını seven hekimle buluşacağımıza ise eminiz. Hep birlikte yeniden zaten sol olduğuna inandığımız hekimlik değerlerini ayağa kaldıracağız.

Yolumuz açık olsun...


EDİTÖR


Görsel: Vincent Van Gogh

Bir yorum

  1. Altangokgoz Altangokgoz 13/01/2020

    ✌🏻

Yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: