İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dördüncü Teknolojik Devrim: Tıpta ve Sağlık Sisteminde Devrim*

Last updated on 02/02/2020

Dr. Haluk Başçıl

Son 10-20 yılda bilimsel yeni keşifler ve teknolojik atılımlar, yaşamın tüm alanlarını derinden sarsıyor. Yaşadığımız bu teknolojik devrim tıpta, hekimlikte yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Tıp uzmanlık alanlarında karşı karşıya kaldığımız çelişkileri, sorunları aşan yeni bir tıp paradigması ortaya çıkıyor.

Bu değişim ve dönüşümü yeterince bilince çıkarmadan: tıp eğitiminde, uzmanlık alanlarında, koruyucu ve tedavi hizmetlerinde yaşadığımız ve yaşayacağımız değişimi de yerli yerine oturtamayız.

Birkaç yıldır Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB), Çin, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde toplumun bir kesimi: robotların, yapay zekanın, nano teknolojinin, biyo teknolojinin, genetik alanındaki yeni buluşların, 3 D yazılımının, yeni iletişim yeniliklerinin, “Big Data” kavramının vd. gelişmelerin ekonomik ve toplumsal alanda yol açacağı değişimi konuşuyor. Zenginler kulübünün 2018 yılında düzenlediği Davos Zirvesinin önemli gündemlerinden birisi de buydu: 4. sanayi devrimiydi.

Tüm ekonomik sektörlerde önemli teknolojik değişimlerin olacağı artık gün yüzüne çıkıyor. Bunların başında silah sanayi ve medikal sektör geliyor. 70 ve 80’li yıllarda mesleğe atılan hekimler mesleki uygulamalarımızda teknolojik yeniliklere uyum sağladık. Ancak günümüzde bahsedilen yeni teknolojik değişim geçmişte olduğu gibi evrimci bir gelişmenin ötesinde, devrimci bir atılımı ifade ediyor. Hem de öyle uzak bir zaman diliminde değil, önümüzdeki 10-20 yıl içinde. Yani tıp fakültesine yeni başlayan bir hekim adayının mezun olduğu ve ardından da uzmanlık eğitimini bitirdiği bir zaman diliminde yaşanacak bu sıçrama. Hekimlerin bu gelişime uyumu geçmiş dönemlere göre daha sancılı olacak gibi.

Yeni teknolojik gelişim sayesinde dijital ağ içinde kendi kendine öğrenen, tanı koyan, tedavi protokolü düzenleyen, hatta cerrahi müdahalelerde bulunan yapay zekaya sahip robotlar ve cihazlar sağlık sisteminde önemli değişimler yaratacaktır.

* Bu yazı 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları ortamına katkı sunmak, gelecekte hekimlik mesleğinin karşılaşacağı gelişmelere dikkat çekmek amacıyla 13 Mart 2018’de yayınlandı. Bazı bölümleri “sağlıkvepolitika.org” için yeniden düzenlendi.

Devam edecek…

Gelecek yazı: Yapay Zeka ve Robot Teknolojisi: Tıp ve Sağlık Sektörü

İlk yorum yapan siz olun

Yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: