İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlığa sol bakış

Ahmet Can Urgancı

Türkiye emekçi sınıfları tarihinin en büyük kuşatması altında fakat bu kavgadan güçlenerek çıkacağı günler yakındır

Hiç bir ordu zamanı gelmiş bir düşünceden kuvvetli değildir ve bu düşünce artık önümüzdedir.

Önümüzde geniş kitlelerin daha da yoksullaşacağı; ekmeğe, aşa, sağlığa ulaşımın giderek güçleşeceği;  milyonlarca mültecinin insanlığın gündemine daha da gireceği; doğanın gittikçe çürüdüğü bir süreçte ekolojinin insan hayatını hergün daha da etkileyeceği bir sürece gidiyoruz.

Sosyalizm insanlığın ihtiyaçlarına cevap verebilmesi açısından hiç olmadığı kadar güçlüdür. Ve yine göreceğiz ki ihtiyaç keşfi doğuracaktır.

Yakın bir zamanda gelecek olan bu günler için şimdi bir ödev vardır; sınıf mücadelesini örgütlemek. Sorunda burada başlamaktadır. Sosyalizm ihtiyaçlara cevapları açısından ne kadar güçlü olsa da ; örgütlenme açısından da o kadar cılız durumdadır.

Bugün sağlık emekçilerini örgütlediğini iddia eden  sendika ve meslek odaları; kariyerizm, çıkar ilişkileri ve neoliberal fikir uçuşmaları içinde salon muhalefeti yapmaktadır. Bu kişileri bazen işçi sınıfı mücadelesini ortodoks ve geri kafalı olarak eleştirirken bazen de cumhuriyetle hesaplaşırken görmek mümkündür. Aydınlanma dışı yapıları kişisel özgürlükler adı altında sahiplenebilmektedirler. Ve aynı kişiler bu salon muhalefetinden memnun durumdalar ; çevrelerine toplanan dar kitlelerinin hayranlığını kazanmak onlara yetiyor gibi görünüyor. Ve belki de iktidar ve otorite tarafından da içten içe desteklenen bu muhalefet onlara çeşitli kariyer imkanları sunmakta.

Anlaşıldığı üzere sınıf mücadelesinden kopan yapıları bekleyen sonuç aynıdır; dar salonlarda sıkışmak ve neoliberal savrulmalar içinde fikir uçuşmaları yaşamak.

Hatta son günlerde meslek odası ve sendikalarda ortaya çıkan aşı karşıtlığı bunu en somut örneği.

Bilimsel ve bütüncül bakış açısından uzak anlayışlarla kendilerini yalnızca iktidar mekanizmaları üzerinden şekillendirmektedirler.

Oysa bilimsel ve sınıfsal olmak aşıya muhalefetle değil aşının kitleselleşememesine muhalefetle olur. Yani bugün aşı değil aşıya erişim bir sorundur.

Fakat çelişkiler keskinleştikçe; çözümlerde kendini dayatacaktır. Ve yine emekçilerin çözümü insanlığın gündemine gelecektir. Bir yumruk şekillenecekse emekçilerin elinde şekillecenektir.

Sağlık emekçilerine selam..

İlk yorum yapan siz olun

Yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: