İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Bir “Meslekçilik” mi?

Özge Atacan

Başlarken ihtiyacımız olan en son şey bu olsa gerek. Meslek örgütümüzün zaten bu işin hakkını verdiği değil söylemek istediğim. Ya da ne bileyim,bir zamanlar asistan hekim grevlerinde öncü roller üstlenip,sonradan bu zeminde yarattığı birikimi kişisel kariyerine tahvil etmeyi “akıl” edebilen pazarlamacı hekim arkadaşlarımızın deneyip başarısız olması da değil mesela (Bugünlerde obezite işinde iyi para varmış diyorlar). Bizimkisi ilkesel bir tercih.

Bu ne demek oluyor?

Özel bir gündemde hekimlerin dar çıkarları ile emekçilerin tarihsel çıkarları karşı karşıya gelirse tarihsel olandan yana taraf oluruz, bu kadar açık. Yoksul halkın özel muayenehanelerle mi, katkı/katılım paylarıyla mı, yoksa tekelleşmiş özel hastane “group”ları tarafından mı sömürüleceği ise bizim tartışmamız değildir.

Başka?

Bilim karşıtı,gerici hiç bir görüş ve uygulama meşrulaştırılamaz. “Ama şu kadar hekim arkadaşımız da sülük işiyle uğraşıyor, onları da temsil etmeniz gerekmez mi?”Gerekmez! Onlar zaten Emine Hanım’ın kanatları altında yeterince temsil ediliyorlar.

Devam edelim…

Hekimlerin en geri, şoven hislerine seslenmeyi ise hiç düşünmüyoruz. Hekimlerin “bayrağını kap gel”cilerin nasıl cumhuriyet düşmanlarının arkasında sıralandıklarının değerlendirmesini yapabilecek gelişkinlikte olduklarına hep güvendik, güvenmeye de devam edeceğiz. Sıralanma işine itirazı olanlar ise pek de “Aydınlık” olmayan yayınlarına bakıp karar verebilirler.

Peki bir halkın maruz kaldığı eşitsizlikler, haksızlıklar, hukuksuzluklar ve zulüm milliyetçiliğin gerekçesi olabilir mi? “Barış” gibi -hekimlik değeri de sayılabilecek- insani değerler bu milliyetçiliğe feda edilebilir mi?

Demokrasicilik adına hiç bir milliyetçiliğe taviz vermeyeceğimizi gönül rahatlığıyla ilan edebiliriz. Eşitsizlikler,haksızlıklar ve hukuksuzluklarla mücadelenin reçetesi milliyetçilik olamaz.

Eşitsizlik demişken,”tüm insanların eşitliği” fikrine yabancılaşmış bir hekimlik olabilir mi? Hekimlik pratiği bu fikre karşı olmaya en az tolerans gösterecek bir alan değil midir? Peki ya bu bu fikrin insanlığın yarattığı en gelişkin ifadesi olan komünizme düşmanlığı nereye koyabiliriz? Bu sayfaların hazırlayıcıları aynı zamanda antikomünist histerinin de düşmanıdır. Sağlık alanında ise bunu teşhir etmeyi de görev biliriz.

Daha uzatabiliriz. Bir kısmını da yol alırken ortaya koyarız.

Kesin olan ise şu; ilkelerimiz var ve biz sağlık alanında, özellikle hekimlik alanında şekilsiz olana şekil vermeye, ilkesel olanı temsil etmeye geliyoruz.

Görsel: . Let’s Make Revolution, Change the World !, Jean-Philippe Berger

İlk yorum yapan siz olun

Yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: